حسین دارابی

حسین دارابی شب گذشته در حاشیه اکران فیلم «مصلحت» در همدان در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه فیلم مصلحت بعد از سه سال از رفت و آمدهای فراوان و زحمات بچه‌های هنری به نتیجه و بالاخره به اکران عمومی رسید؛ اظهار کرد: این اکران برای ما لذت بخش است که این فیلم به مردم برسد و بازخوردها دیده شود.

وی با بیان اینکه واقعاً فیلم سختی بود و مدتها روی فیلم نامه آن کار شد؛ افزود: سختی از این جهت که آیا این فیلم ساخته و یا نشود و بعد از تمام شدن سه سال خیلی اذیت شدیم تا این فیلم به اکران رسید.

کارگردان فیلم «مصلحت» با بیان اینکه وقتی یک فیلم سیاسی ساخته شود، حساسیت‌ها بسیار زیاد است؛ گفت: ما وقتی می‌خواستیم وارد کار شویم، می‌دانستیم که وارد کار سختی شده‌ایم و می‌دانستیم که یک سری حرف‌ها را به همراه دارد؛ البته هر کسی پای این فیلم‌ها نمی‌آید، ما هم در انتخاب بازیگر و عوامل پشت دوربین با مشکل همراه بودیم.

دارابی ادامه داد: از سویی، در موضوع مجوز این فیلم نیز از همه سختی‌ها و بارها به بن بست رسیدن‌ها گذشتیم و پا فشاری کردیم، رفتیم و فیلم را ساختیم.

وی تصریح کرد: وقت زیادی برای تولید و بازیگران گذاشتیم و هم اینکه فیلم مربوط دهه شصت بود، در تهران فضاهای قدیمی کم شده و واقعاً پیدا کردن این فضاها سخت بود.

دارابی در ادامه صحبت‌های خود با بیان اینکه واقعاً از طرفی فیلم پر چالش بود و باید فیلمی می‌خواستیم که پر مخاطب باشد؛ گفت: باید فیلم طوری ساخته می‌شد که وقتی مخاطب پای آن می‌نشیند گذر زمان را نداند و ما ساعتها روی این ریتم‌ها کار کردیم؛ برای تدوین و مونثاژ نیز ۶ ماه وقت گذاشتیم.

وی با اشاره به اینکه برای برخی سکانس‌ها با بازیگران ساعت‌ها بحث می‌کردیم که کار به نتیجه برسد و کار را به جشنواره رساندیم و به برکت نام امیرالمومنین علی (ع) و خون شهید بهشتی، کار در جشنواره برکت کرد و توفیقات زیادی شد؛ گفت: طی این مدت خیلی‌ها با ما کنار نمی‌آمدند، برخی برداشت‌ها غلط بود و برخی می‌گفتند نباید ساخته شود؛ ما بحث‌ها و جلسات متعددی گذاشتیم و آنها را قانع کردیم.

دارابی به تغییرات مدیران در این دوران اشاره کرد و افزود: کار بارها به نزدیک اکران که می‌رسید با مشکل مواجه می‌شد؛ قرار بود آخرین بار عید فطر اکران شود و در حال حاضر نیز هنوز پروژه بعدی را شروع نکرده‌ام.

باید باشگاه هنرهای تصویری جدی گرفته شود

کارگردان فیلم «مصلحت» خطاب به فیلم سازان جوان نیز گفت: باید با جدیت و محکم وارد این عرصه شد؛ باید با سواد وارد عرصه شد، این عرصه نیروی متعهد و متخصص کم دارد؛ کار فیلم سازی و سینما و مستندسازی کار سهلی نیست، نیاز به زحمت دارد. باید باشگاه هنرهای تصویری جدی گرفته شود چراکه ما نیاز به آدم‌های قوی داریم و یاری دهنده تا بیاید برای اصلاح نیاز به استقامت هست.

دارابی در این راستا تاکیدکرد: با گفتن این حرف‌ها، فضای گفتمانی باز می‌شود و رهبری نیز بارها برای گفتمان سازی و کرسی‌های آزاد اندیشی تاکید کرده‌اند و برای پیشرفت و کار نیاز به مبارزه و استقامت و تحمل است.

وی با اشاره به اینکه صحبت درباره مسائل انقلاب و دغدغه‌های انقلاب جای کار دارد و اگر ما کار نکنیم دشمن فضا را پر می‌کند؛ افزود: باید با قدرت این فضا را جلو ببریم تا کارهای بکر و انقلابی تولید شود. این قصه یک مقدار، قصه تخیلی است و ما از فضای آن موقع بهره گرفتیم و از مشاوران زیادی استفاده و بهره گرفتیم.

دارابی یادآور شد: می‌خواستیم که برخی دیالوگ‌ها و حرف به روز باشد و حرف‌های امروز جامعه را هم در آن بزنیم؛ سینما جای اغراق است و سینمایی که اغراق در آن نباشد، سینما نیست و ما نیز در این فیلم به این موضوع توجه کردیم اما با همه این تفاسیر، ما کل فضای دهه ۶۰ را حفظ کردیم.

کارگردان فیلم «مصلحت» در پایان افزود: در خاطرات شهدایی چون شهید بهشتِی، شهید همدانی، شهید سلیمانی و… اگر مطالعه کنیم، می‌بینیم آنها بسیار مورد تهمت، افترا قرار گرفتند اما صبورانه ایستادند و فضا را خالی نکردند و مزد و اجرشان نیز به خاطر همین صبوری‌ها نزد خدا شهادت بود.

گفتنی است این فیلم سینمایی به همت حوزه هنری و باشگاه هنرهای تصویری آن شامگاه یکشنبه در همدان اکران شد.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه داستان فیلم را اسپویل می‌کند؟